Men of Valor: Part One - Slovak Translation

Write a comment

K 2 Rifles (Puškám 2) som sa pripojil na zaciatku roka 2007 pocas precízne pripravenej a vykonanej “ operácie Arezzo .” Bez jediného škrabnutia 2 Rifles (Pušky 2) zabili dvadsatšest nepriatelských bojovníkov. Je jasné, že v tento den mali štastie. Ale štastie nám prialo hlavne kvôli tomu, že 2 Rifles (Pušky 2) sú bojoví veteráni. Ako som písal v depeši o tejto misii, nenechali nic na náhodu a precízne sa pripravili na boj.

[Telic 9]

„Plán pre operáciu Arezzo bol múdro vymyslený. Zatial co sa Americania pri intenzívnych bojoch spoliehajú na podporu helikoptér, Briti idú do nepriatelského prostredia v menšine, bez podpory helikoptér. Spoliehajú sa na casovanie, terén, manévrovatelnost, silu zbraní a cistú odvahu.”

[Telic 9]

„V boji môže byt štastie rozhodujúcim faktorom, ale Murphyho zákony stále platia. Už od zaciatku operácie Arezzo bolo prítomné riziko, že sa nieco môže katastroficky pokazit. Vojaci 5. caty nikdy pocas denného svetla nevykonávali takúto odvážnu operáciu. Napriek tomu, že sa britské sily nachádzali v najsilnejšej bašte nepriatela, pplk. Maciejewsky im chcel ukázat, že dokážu zasiahnút ich centrum a spôsobit tažké straty.”

[Telic 9]

„Nepriatel na nás vela krát strielal zo všetkých strán, z rôznych pozícií, ci už zo zeme alebo striech. 5. cata a ostatní na túto tažkú strelbu odpovedali presnou strelbou. Niekolkokrát som videl vojaka ako so svojim 40 mm granátometom ostreloval nepriatelské pozície. Britský odstrelovac vypálil štyri gulky. Jednou 7.62 mm gulkou trafil do hrude ozbrojeného muža na streche. Dalšia zastavila muža, ktorý strielal z auta.”

[Telic 9]

„Gulky sa odrážali od stien vozidiel. Britskí plánovaci predpokladali, že JAM by už v tomto case pripravovala velké IED-cka (nástražné výbušné systémy) na našich východiskových cestách. Plán velitelov porazit túto hrozbu bol zatial úspešný. Minimálne jeden výbušný systém bol osadený, vybuchol predcasne a minul jedného Bulldoga.”

[Telic 9]

2 Rifles (Pušky 2) na fotografii po bitke, ktorú som opísal v depeši “ Britskí vojaci vo vojne ” Bojovali dobre, utržili straty, ale spôsobili ešte vacšie. Nepriatel sa však ešte len pripravoval na vážnejšie bitky. Táto bitka bola so skúseným nepriatelom, ktorý privítal 4 Rifles (Pušky 4) v Basre. Snažil sa preliat každú možnú kvapku britskej krvi.

Pri porovnaní prebiehajúcich konliktoch v Afganistane a Iraku sa bežne oznacuje Op Herrick 4 (v Afganistane) ako ten, ktorý je poznacený tažkými bojmi. Hlavným dôvodom je, že velmi málo ludí vie o Telic 10 v Iraku. Pre porovnanie, len za prvé tri mesiace utrpeli rovnaké straty a pocet ranených sa vyšplhal na dvojnásobok ako za šest mesiacov operácie Herrick 4.

Telic 10: 16. mája predali 2 Rifles (Pušky 2) palác v Basre Puškám 4. Major Steve Web na obrázku a jeho družstvo z “2. práporu Waleského královstva” boli pridelený k 4 Rifles (Puškám 4).

Pre Webba, ktorý slúžil v Severnom Írsku a má za sebou dve výpravy v Bosne je toto prvá výprava v Iraku. Jeho 2. prápor Waleského královstva je tiež známy ako „B (Rorke’s Drift) Company” –meno, ktoré si zaslúžil po hlavnej bitke s bojovníkmi z kmena Zuluov. Jeho 120 vojakov je tiež známych ako “Welsh Warriors.” Ked su waleský bojovníci prítomní na hliadkach alebo konvojoch, sú stále na cele. Je tomu tak preto, že 4 Rfiles (Pušky 4) používajú staršie obrnené Bulldogy a vozidlá s elektronikou, ktorá nie je dobre prispôsobená na vyhladávanie IED a iných nebezpecenstiev. Webbovo družstvo používa moderné Warriory (podobný americkému Bradley), ktoré majú dokonalejšie vybavenie. Preto im pripadla tá nezávideniuhodná práca byt stále na cele.

21. mája 4 Rifles (Pušky 4) podniknú svoju prvú misiu v smrtiacich uliciach Basry.

Smrtiace pasce nepriatela su pripravené. A waleskí bojovníci sú ako vždy na cele.

 

Say something here...
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

Reader support is crucial to this mission. Weekly or monthly recurring ‘subscription’ based support is the best, though all are greatly appreciated.  Many methods are available to keep the work rolling. Click the image for a more info.

supp

supp

Quick Link to Paypal

Recurring Donation

QR Code

QR Code

Venmo1

To support using Venmo, send to:
@Yon-Michael

subscribe

My BitCoin QR Code

Use the QR code for BitCoin apps:

bc2020

Or click the link below to help support the next dispatch with bitcoins: