“Al Qaeda is Defeated:” Slovak Translation

Write a comment

 

Islamská Strana Iraku: „al-Káida je porazená“

„Al-Káida je porazená“, povedal šejk Omar Jabouri, hovorca islamskej strany Iraku a člen rozšíreného a vplyvného kmeňa Jabouri. Slovami tlmočníka na stretnutí 31. októbra v centrále jeho strany v centre Bagdadu šejk Omar tvrdí, že al-Káida bola porazená „mentálne a preto aj fyzicky“, odkazujúc na to, že taktiky teroristických skupín zlyhali. Páchatelia, ktorí sa kedysi ľahko stratili v dave po tom, čo vykonali nejaký ohavný útok, už dávno nenachádzajú útočisko medzi Iračanmi, ktorí žijú v južnej časti Bagdadu. Teraz ich chytajú a zabíjajú. Alebo ich (pri troche šťastia) americké sily zajmú.

Plukovník Ricky Gibbs, americký veliteľ brigády, ktorý je zodpovedný za obvod Rashid na juhu Bagdadu, mi dnes povedal: „Ako dopadne južný Bagdad, tak dopadne celý Bagdad“. Generál Petraeus mi vravieval podobné veci o dôležitosti južného Bagdadu. V skutočnosti obvod Rashid sa rýchlo mení na možné posledné vážne bojisko tejto vojny. Počas stretnutia sa ďalší z členov islamskej strany Iraku vyjadril, že al-Káida zmenila svoju stratégiu potom, čo podnecovanie občianskej vojny medzi Sunnitmi a Šítmi zlyhalo. Al-Káida zmenila svoj cieľ, teraz sa pokúša vyvolať nepokoje medzi kmeňmi. Teraz je predsa len priskoro zaťahovať kmene do hry.

Šejk Omar získal rešpekt medzi americkými vojnovými vodcami vďaka svojej inteligencii a organizačným schopnostiam. Tvrdí, že tento tvrdý postoj voči al-Káide zastávajú aj kmene. Podľa šejka Omara sa kmeň Jabouri tiež aktívne podieľa na zničení al-Káidy. Asi natoľko, že kmeňový vodcovia sa rozhodli, že „zabijú aj vlastných synov“ ak niektorý z nich spolupracoval s al-Káidou. Aby podčiarkol význam svojich slov, pokračoval v rozprávaní, že bolo doposiaľ zabitých 70 kmeňových „synov“. Okrem veliteľa brigády plukovníka Rickyho Gibbsa boli prítomní štyria jeho velitelia práporu: podplukovníci James Crider, Patrick Frank, Stephen Michael a Myron Reineke. Šejk Omar vyjadril hlbokú vďaku za ich spoluprácu.

Omarov vplyv presahuje kmeňovú a stranícku úroveň, zahŕňa dôležité kanály v irackej vláde ako aj v armáde Spojených štátov amerických v Bagdade. Ako dôkaz existuje program hodiny trvajúcich stretnutí. Napriek rozhovorom o al-Káide bolo stretnutie zamerané hlavne na iné témy, napríklad návrat evakuovaných obyvateľov naspäť do ich domovov, efektívne poskytovanie základných služieb a naštartovanie ekonomiky. Stále viac a viac stretnutí na území celého Iraku sa sústreďuje na všedné problémy a menej času treba venovať vojenským a bezpečnostným otázkam týkajúcim sa spravodajských záležitostí, ktoré boli donedávna hlavnými témami väčšiny stretnutí v celom Iraku..

 

 

Say something here...
You are a guest ( Sign Up ? )
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

Reader support is crucial to this mission. Weekly or monthly recurring ‘subscription’ based support is the best, though all are greatly appreciated.  Many methods are available to keep the work rolling. Click the image for a more info.

supp

supp

Quick Link to Paypal

Recurring Donation

QR Code

QR Code

Venmo1

To support using Venmo, send to:
@Yon-Michael

subscribe

My BitCoin QR Code

Use the QR code for BitCoin apps:

bc2020

Or click the link below to help support the next dispatch with bitcoins: